Kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitlerle anlaşamama durumunda ne yapılır? Kentsel dönüşüm projesinde müteahhitlerle sözleşme yapıldığı halde bu sözleşme ihlallerinde ne yapılması gerekiyor?

Kentsel dönüşüm kapsamında, müteahhitlerle ev sahipleri arasında bir sözleşme yapılmasına rağmen, bu sözleşmelere uymayan müteahhitlerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki müteahhitler ile ev sahipleri arasındaki anlaşmazlık durumunda ne yapılabilir?

Son haberlere göre yapılan yapının istenilen gibi olmaması, daha önceden anlatılan niteliklere uygun bir yapının teslim edilmemesi, inşaatın verilen zaman içerisinde bitmemesi gibi birçok örnek ortaya atılabilir. Kentsel dönüşüm projesinde müteahhitle anlaşamama sorunlarının baştan çözümü yada böyle bir sorun ile karşılaşırsanız, hak kaybı yaşamamak için bir avukat desteği almanız gerekmektedir.

Yapılan Sözleşmeye Dikkat Edin!

Kentsel dönüşüm kanunu 6306 sayılı yasanın 6. maddesinde yer alan bilgilere göre, binanın yıkımından sonra maliklerin yada Bakanlığın talebi üzerine kat irtifakı ve kat mülkiyeti kaldırılıyor. Arsa payları ise maliklerin adına kaydedilmektedir. Malikler ile müteahhit arasında yada inşaat şirketleri ile yapılan anlaşma ile düzenlemeler yapılmaktadır.

Bu bakımdan müteahhitlerin kazançlı çıkması için üçte iki çoğunluğunu alabileceği gibi malikleri mağdur edebilir. Kanunda ise üçte iki yapının amacı, riskli yapılardan bir an önce kurtulup dayanıklı yapıyı sağlamak. Ancak bu durumu suistimal eden birçok müteahhit var. Eğer maliklerin müteahhitlerin söz vermiş olduğu durumları yerine getirmediği fark edilir ve müteahhitle konuşarak bu durumun düzeltilmesi veya anlaşma sağlanamaz ise, uzman bir avukat desteğiyle, bu işte maliklerin kendi savunması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz