Cumhurbaşkanı kararı ile riskli yapılar ve riskli alan ile rezerv yapı alanlarında yürütülecek olan projelerin yapım işinde görev alması beklenen müteahhitlere getirilen “üst belge grubunda bulunma” şartına yönelik hüküm yürürlükten kaldırılmış durumda.

Resmi Gazete’nin 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanunun uygulama yönetmenliğinde değişiklik yapılan yönetmenlik neticesinde,

Cumhurbaşkanı kararıyla riskli alan ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirtilen rezerv yapı alanı ile riskli yapıların yer aldığı uygulama alanlarında görev alan müteahhitlere yönelik kriter kaldırıldı.

Yürürlükten kaldırılan 13. maddenin 7. fıkrası hükmüne baktığımızda, uygulama alanlarında görev alacak olan müteahhitlerin, yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ve kayıtların tutulmasına hakkında yönetmelikte 14.madde de yetki belgesi gruplarına göre üst belge gurubunda bir şart gerekiyordu.

Ek olarak müteahhitlerin sınıflandırılması ile kayıtlarının tutulmasına yönelik 5. madde gereğince, geçici grup yetki belgesi numarası verilen müteahhitlerin yasa bakımından kendilerine ait yapı yapabilme hükümleri yer alıyordu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz