Kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni bir süreç başlıyor. Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafınca düzenlenen Eylem planı kapsamında eylül ayının ilk haftası duyuru yapılacak. İşte detaylar…

Kentsel dönüşümde eylül ayı boyunca yeni bir dönem başlayacak. Yeni döneme ait detaylar ise Eylül ayında açıklanacak. Ama bazı detaylar 11. Kalkınma Planı’nda yer alıyor. Tüm şehirlere ayrı bir proje hazırlanacak ve aktif olarak karşımıza çıkacak. Acil olarak dönüşmesi gereken yerlerin tespiti için yeni değerleme sistemi uygulanacak. Ayrıca fay hattı olan yerlere dönüşüm önceliği gelecek.

Afet risklerinin ortadan kaldırılması ve tarihi ile kültürel değerlerin tam olarak korunması için yatay mimari ele alınacak. Ek olarak engelli kardeşlerimize göre şehirler kurulacak.

Şuan için 250 alan riskli olarak kabul edildi!

Hazırda olan yapıların durumlarına baktığımızda Türkiye’de nüfusun 3/1’i depreme dayanıklı durumda. Bu bakımdan dönüşüm kapsamında 53 şehirde 250’ye yakın evin riskli olduğu ilan edildi. 41 ilde ise yeni yapıların çalışması başladı.

7-8 katı geçmek yok!

Kentsel dönüşüm kapsamında bazı durumlar ele alınacak. Dönüşüm alanları duyurulmadan önce talepler ele alınıyor. Dönüşüm bölgelerin de ise 7-8 katı geçmek yok. Hazırda olan sosyal yapıların kent ile uyumlu olması sağlanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz