Kentsel Dönüşüme Sigorta ve Teminat Şartı Gündemde!

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni bir düzenlemenin getirileceği gündemde değerlendiriliyor. Bundan sonra her müteahhit istediği gibi her işe el atamayacak. Müteahhit firmalarının yeterliliği araştırılacak ve sınıflandırılacak.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre inşaat sektöründe yeni dönemin artık başladığı belirtiliyor. Kanun teklifine göre kentsel dönüşüm ruhsatlarına yapı tamamlama sigortası ve teminat şartı getirilecek.

Mali gücü yerinde olmayan ve iş tecrübesinde yeteri kadar deneyime sahip olmayan firmaların yüksek kar elde etme beklentisiyle inşaat yapmaya başlaması bazı sıkıntıları beraberinde getirince bakanlık tarafından konuyla ilgili bazı yeni düzenlemeler getiriliyor. Arz ve talep dengesinde orta yolu bulamayan müteahhit firmaları tamamlanmayan projeler nedeniyle konut zedeler yaratıyor. Yeni kanuna göre her firma kapasitesine göre işe başlayabilecek.

Müteahhitler 9 Sınıfta Gruplandırılacak

 

Kanun teklifine göre 3194 sayılı imar kanunda bazı düzenlemelerin getirilmesi amaçlanıyor. Özel sektörde yapım işlerini üstlenecek olan firmaların 9 ayrı sınıfta gruplandırılacağı belirtiliyor. Ekonomik, mali yeterlilik, teknik donanım gerekiyor.

Vatandaşlar Mağdur Durumda

 

Kanun teklifinde öncelikli bölge olarak Fikirtepe bulunuyor. Fikirtepe pilot bölge olarak tercih edildiği için öncelikli bölgeler arasında bulunuyor. Daha birçok bölgenin kentsel dönüşüm projesi kapsamında sorunların meydana gelmesi de gündeme getirildi. Firmaların maddi sıkıntılardan dolayı yapılarını tamamlayamaması vatandaşların riskli yapılarının yıkılması ve maddi sorunlar nedeniyle firmaların yıkılan yapıların yerine yenisini inşa edememeleri bazı sorunları meydana getirdi. Bu gibi mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz