Yerel Seçimden Sonra Kentsel Dönüşüm Hızlanacak

 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Yerel seçimlerinin ardından kentsel dönüşüm sürecinde hızlanmanın olacağına değindi. Demirtaş katıldığı bir programda imar barışında gelinen son durum ve kentsel dönüşüm için bazı açıklamalarda bulundu.

 

İmar Barışı Başvurularında Yavaşlama Dönemine Girildi

 

Yeni Akit Gazetesinin haberine göre Mücahit Demirtaş tarafından imar barışı hakkında bazı detayların verildiğine değindi. “İmar Barışı, devlet mevzuatıyla problemli olan yapıları bir defaya mahsus olmak üzere bu problemlerinin kayıt altına alınmasıyla ilgili nitelikli barışma belgesi. Son tarih 31 Ekim’di ama bunu uzattık. Şu anda 8.5 milyon civarında bir müracaat yapıldı. Her gün bu sayı 50 bin, 80 bin, 100 bin olarak artarak devam ediyor. Süreyi uzattığımız için bu dönemde müracaat yavaşladı. Toplumumuzda biliyorsunuz süre sonunda ivmeler arttığı için yılsonuna doğru hızlanarak devam edecek. Tahminen 10 milyonun üzerinde yapı kayıt belgesi alma problemi olan bunu çözecek yapı olduğunu tahmin ediyoruz. Adı üzerinde bunlar tahminen yürütüldüğü için bunları kayıt altına alma adına yapılan proje bu. Hem kayıt altına almış olacağız. Hem kayıt altına aldığı için koruma belgesi de bedel karşılığında alınmış olacak. Dolayısıyla burada müracaat konusunda beklentilerimize ulaşacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

 

Kentsel Dönüşüm Hızlanacak!

 

Demirtaş, kentsel dönüşümün inşaat sektöründeki yeri tamamen farklı diyerek kentsel dönüşümün amacının güvensiz binaların yıkılarak daha güvenilir yapılar elde etmek dedi. 2018 yılı inşaat sektörü için ve kentsel dönüşüm için ekonominin daralmasından dolayı yavaşlama gösterdi. Bazı projelerin firmalar tarafından tamamlanamama riskleri oluşturduğunu dile getirerek sözlerine şu şekilde devam etti. Her seçimde olduğu gibi yatırımcıların seçim sonrasına süreçlerini bıraktığı tahmin ediliyor. Seçimden sonra taşların yerine oturacağına ve ekonomideki daralmanın da düzeleceğini söyledi.

 

Doğuda Konut Talepleri Karşılandı

 

Doğu bölgelerindeki terör sorunundan dolayı yeni yapıların inşa edildiğine değinerek toplamda 25 bin yeni konutun yapıldığı dile getirdi.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz