Kentsel Sit Alanı Kavramı

Daha çok tarihi alanların ve eserlerin yer aldığı alanlar olarak bilinen kentsel sit alanları, herhangi bir müdahalenin yapılamayacağı ve tarihi dokunun bozulmaması adına dikkatli bir şekilde korunan alanlardır. Bu alanlarda yapılacak herhangi bir düzenleme için gerekli izin alınmalıdır. Estetik özelliğe sahip anıtların ya da farklı ederlerin yer aldığı alanlarda yapılacak çalışmalar ancak düzenleme çalışması olabilir ve eserlerin daha iyi bir şekilde korunması için yapılacak belli başlı çalışmalar olarak karşımıza çıkar! Eski alanlar, tarihi dokular, tarihi binalar, eserler, görselliğe sahip ürünlerin bir arada olduğu ve milli değer taşıyan bu alanların sayısı çok fazladır ve restorasyon çalışmaları ile belli dönemlerde halka açık hale getirilen bu alanlarda bina yapımı, ya da emlak alımı gibi durumlar söz konusu bile değildir.

Etkileşim geçiş sahası olarak ifade edilen; kentle birleştirme ya da düzenleme projelerinde de bu alanlara dokunulmuyor ve gerekli düzenlemeler yakın çevrede yapılarak kent ile bütünleştirme işlemleri başlatılıyor. Tarihimizi ve milli değerlerimizi korumak adına restorasyon çalışmaları uygun görülüyor ve bu sayede daha kalıcı alanlar ve daha kalıcı yapılar elde edebiliyoruz. Koruma ve geliştirme çalışmalarında çok dikkatli hareket etmek gerekiyor çünkü yapılacak en küçük hata sit alanının yok olmasına ve yapıların zarar görmesine neden olabilir!

Kentsel sit alanı, askeri bölge kadar değerlidir diyebiliriz ve herhangi bir çalışma için bile profesyonel isimler ile çalışır, bu yüzden koruma alanı olarak da karşımıza çıkar! Yalnızca milli değerlerimiz değil, görsel bütünlüğü sağlayan doğal alanlar varsa da kentsel sit alanı olarak tanımlanabilir ve bu alanlarda herhangi bir yıkım ya da yapım az önce de belirttiğimiz gibi söz konusu bile olamaz!

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz