Kıdem Tazminatı Bedelli Askerlikte Var mı?

Askerlik her Türk erkeğinin yapması gereken ve zorunlu bir görev olup, günümüzde 12 ay askerlik süresi bulunmaktadır. Askerlik bazı durumlarda ertelenmesi mümkün olurken, özellikle eğitim nedeni ile askerlik görevini gerekli olan 20 yaşında değil de 25, 30 yaşına kadar ileri tarihe kadar atan kişiler bulunmaktadır. Bu durum da kişilerin hayatlarını belli bir düzene sokmasını, işe girmesi gibi durumların yaşanmasını sağlamakta olup, bu durumda da bedelli askerlik talebi artmaktadır. Geçtiğimiz günler de TBMM ile görüşülerek kabul gören bedelli askerlik kıdem tazminatı konusunu gündeme getirmiş olup, akıllar da sorular bırakmıştır.

 

Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı

 

Geçtiğimiz günlerde meclisten geçerek çıkan yasa ile bedelli askerlik gündeme oturmuş olup, 15 bin TL ile 21 günlük askerlik süresi çıkarak bedelli askerlik bekleyen kişilerin avantajlı bir duruma girmesi sağlandı. Tabi ki bedelli askerlikte kıdem tazminatı konusu da gündem de yerini alan diğer bir konulardan olurken, askerlik yapan kişilerin tazminat alması konusu gündem de yerini bıraktı.

Aslında bedelli askerlikte kıdem tazminatı hakkında bazı önergeler mevcut olup, buna göre ise iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birisi, bedelli askerlik nedeni ile işe ara veren bir kişi, askerlik durumundan kaynaklı olarak ücretsiz izne ayrılabilir ve bu şekilde işten ayrılma gereksimi bulunmaz. Bir diğer madde ise askerlikten doğan işten ayrılma durumu kıdem tazminatını kesinlikle verilmesini emretmektedir.  Henüz net olarak bedelli askerlik kıdem tazminatı konusu açıklığa kavuşturmadı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz