Kıdem Tazminatı Hesaplama 2019

 

Belirli şartların sağlanması halinde alınabilen kıdem tazminatı, bireyin sonraki yıllarda daha rahat bir yaşam sürmesini sağlıyor. Sigorta ödemesi yapıldığı süre boyunca biriken tazminat, özellikle haksızlığa uğranılması durumunda devreye girerek kişinin maddi durumunu korumuş oluyor. Peki, birçok kişi için bir hayli önem teşkil eden kıdem tazminatı hesaplama 2019 yılında nasıl yapılacak?

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

 

Eğer kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor ancak ne kadarlık bir para alacağınızı bilmiyorsanız kıdem tazminatını hesaplamanız mümkün. Bunun için öncelikle işe başlama ve işten ayrılma tarihlerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bunların yanı sıra ayrıca almakta olduğunuz aylık brüt ücret miktarını da bilmelisiniz. Genellikle iş yerinden ayrılmanız halinde alabileceğiniz belge neticesinde brüt maaşınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için iş yerinizin muhasebe bölümünden de ek bilgi almanız mümkün.

Genellikle yıllık bazda ödenen tazminat, kişinin 1 aylık brüt maaşına tekabül edebiliyor. Bu çerçevede 1 aylık brüt maaşınızı göz önünde bulundurarak bir hesaplama yapabilirsiniz. Resmi olarak işe giriş ve işten çıkış tarihlerinizi plana katmanız ise daha doğru bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Kıdem Tazminatı Neden Önemli?

 

Herhangi bir hastalık veya sakatlık durumunda hali hazırda çeşitli sosyal yardımlardan yararlanılabiliyor. Kıdem tazminatı ise haksız yere işten çıkarılma durumunda kişinin yeni iş bulma sürecini daha kolay atlatmasını sağlıyor. Ayrıca yıllarca çalışmış bir kişinin bu tarz bir hakkı olması, maddi açıdan destek niteliği taşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz