Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

İşçiye ödenecek olan kıdem ve ihbar tazminatı bordrode belirtilmiş olan brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bu süreç iş akdinin feshine göre belirlenmektedir. Bu duruma da ‘’ çıplak ödeme ‘’ denilmektedir. Belirtilen çıplak ücrete ilaveten ‘’ giydirilmiş ücret ‘’ de dahil edilmektedir. Bu da işçiye ayni ya da nakdi olarak para veya para ile ölçülebilen durumlarla belirlenmektedir.  Peki, kıdem ve ihbar tazminatına hangi giydirilmiş ücret ekleniyor? İş yerinde verilen yemek tazminata dahil mi, iş yerinin yaptırdığı özel sağlık sigortası kıdem tazminatını ne kadar artırıyor işte cevapları;

Bir şirketin aynı ya da farklı bir lokasyonunda görev alan bir işçi 1 yılı doldurduktan sonra kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kıdem tazminatı; işçinin emekli olması, hayatını kaybetmesi, askerlik nedeniyle işten ayrılması, kadın işçilerin evlendikten sonra bir yıl içinde işten çıkması, işverenin işten atması, işçinin haklı nedenle iş akdini fesh etmesi durumunda veriliyor.

Kıdem tazminatı neye göre hesaplanıyor diye merak ediyorsanız eğer en son alınan maaşa üzerinden hesap edildiğini söylemek mümkündür. Eğer kişi sabit maaşlı değil de götürü ya da parça başı iş üzerinden işyerine girmiş ise son bir yıllık kazanmış olduğu ücrete göre kıdem tazminatının belirlenmesi sağlanıyor.

 

Çıplak ve Giydirilmiş Ücret Nedir?

 

Maaş bordrosunda görülen brüt ücret kişinin aldığı çıplak ücrettir. Kıdem tazminatı bu ücret üzerinden hesap edilmektedir. Yıl içerisinde işçinin hak ettiği ücret dışı menfaatler de giydirilmiş ücret olarak bilinir ve kıdem tazminatı buna göre belirlenir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz