Kıdem Tazminatı Nedir, Kimlere Verilir?

 

Çalışan hakları dahilinde bulunan kıdem tazminatı, en az 1 yıl olmak üzere resmi bir kurumda çalışmayı gerektiriyor. Bu şartı sağlayan çalışanlar, işten çıkma veya emeklilik gibi durumlarda bu zamana kadarki primlerinden yola çıkılarak hesaplanan tazminatını alabiliyor. Son günlerde gündemde olan kıdem tazminatının alınabilmesi için belirli şartların karşılanması gerekiyor.

Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir?

 

İşten ayrılan bir çalışanın en az 1 yıl boyunca çalışmış olması gerekiyor. Bunun yanında işten çıkmanın isteğe bağlı bir şekilde gerçekleşmesi, kıdem tazminatı almanın önüne geçiyor. Yani ya işten çıkartılmış olmanız gerekiyor ya da işten çıkmanıza neden olabilecek tarzda bir durum yaşamalısınız. Çalışanın haklı olduğu durumlarda bu tarz tazminatların ödendiğine şahit olmak mümkün denilebilir.

Haksızlık gören, kanun dışı durumlar ile karşı karşıya kalan veya neden gösterilmeksizin işten çıkartılan bir çalışan, yasalara uyduğu sürece kıdem tazminatı talep edebilir. Bunların haricinde evlenme nedeniyle işinden ayrılan kadınlar, askerlik veya emeklilik hakkının elde edilmesi gibi durumlarda çalışanın kıdem tazminatı isteme hakkı doğuyor.

Kıdem Tazminatında Zaman Aşımı

 

Kıdem tazminatı alma hakkı bulunan bir çalışanın belirli bir süre içerisinde harekete geçmesi gerekiyor. Alınan kararlar doğrultusunda kıdem tazminatı alacağında zaman aşımı 10 yıl olarak belirlendi. Söz konusu tazminatın işçi adına bir hak olduğu unutulmamalıdır. Ancak bunun yanında gerekli koşullar karşılanmadan hak talebinde bulunulması elbette olumsuz sonuç ile karşılaşmaya yol açıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz