Kimler 2B Arazi Başvurusu Yapabilir?

Belirlenen rayiç bedelleri üzerinden satışları yapılan Hazine arazileri ya da bilinen diğer ismi ile 2B arazileri belirli şartlar altında satışa sunulmaktadır. Satışta olan Hazine arazileri arasından satın almak isteyen kişilerin söz konusu taşınmazın adres olarak bağlı olduğu defterdarlığa ya da il müdürlüklerine yapılmaktadır. Peki, kimler 2B arazi başvuru yapabilir?

2B Arazi Nedir?

Mülkiyeti Hazine Müsteşarlığına ait olan orman vasfını yitiren ya da kadastro yolu ile orman alanı dışına çıkarılan, bir daha geri kazanılmasının mümkün olmadığı ve ıslah edilemez bir hale gelen arazilere 2B arazi adı verilmektedir. Bu arazilerin 2B olarak anılmasının neden ise 6831 sayılı Orman Kanunun 2. Maddesinin B bendinde yer almasıdır. Bu maddelerin baş harflerinden oluşturulan bir kısıtlama olarak kullanılmaktadır.

2B Arazilere Kimler Başvurabilir?

2B arazi başvurusu için sadece bu arazilerin üzerinde kiracı olarak bulunan yani arazinin kullanıcısı olan kişiler bu arazilere başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Ancak hak sahiplerinin sunulan bu imkandan yararlanmak için mutlaka belirtilen başvuru süreleri içerisinde sürece tamamlamaları gerekmektedir. Bu süre içerisinde hükümet tarafından belirlenen 2B arazi bedelini ödeyen kişiler üzerinde kullanıcı olarak bulundukları hazine arazisini satın alma hakkına sahiptir. Kadastro tutanakları ve güncelleme listelerinin kesinleşmesinden sonra 6 ay içerisinde başvurular yapılmalıdır. 6 ay içerisinde yapılacak olan başvurular aranılan tüm şartları taşımanız durumunda onaylanacaktır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz