Kimler Çekle ödeme Yapabilir?

Farklı bir ödeme yöntemi ve aracı olarak karşımıza çıkan çekler, birçok kişi ve urum tarafından kullanılıyor. Uzun vadede çok daha avantajlı bir yöntemi olduğunu belirtmekte fayda var. Bu aşamada çekle ödeme yapabilecek kişilere göz attığımızda; esnaflar, tacirler, sanatkarlar çekle ödeme yapabiliyor ve genelleme yapacak olursak bankalar tarafından yapılan kontrollerde herhangi bir illegal durumun içinde yer almayan herkese çek karnesi verilmektedir. Çek yazabilmek ve çekle ödeme yapabilmek için çek karnenizin olması gerekiyor ve bu karneyi sizlere ücretsiz olarak verecek olan kurumlar da bankalardır. Kaçakçılık gibi üst düzey suçlar nedeniyle hüküm giymiş, ya da takip altındaysanız bu şekilde ödeme yapamıyorsunuz ve son çıkan yasa ile birlikte güvenlik kontrolleri de en iyi şekilde arttırıldı diyebiliriz.

Bu aşamada bankanın büyük bir sorumluluğa sahip olduğunu belirmek gerekiyor. Çek karnesi sunumu yapılırken kişinin gerekli olan tüm bilgileri detaylı bir şekilde alınır ve bu bilgiler doğrultusunda gerekli kontroller yapılır. Çek karnesi için uygun kişi olduğu belirlendiği takdirde karne sahibine teslim edilir. Son yasa ile birlikte çek alan ve verenin bilgileri bankalarda yer almak zorunda ve bu sayede karşılıksız çeklerin de önüne geçilmiş olunuyor. Çek yalnızca ticari alış verişlerde kullanılan bir araçtır ve bu aracı kullanacak kişilerin güvenilir kişiler olması gerekiyor.

Banka gerekli araştırmayı yaptıktan sonra onay veriyor ve karne teslim ediliyor. Herhangi bir suçluluk durumunda bankaların başı çok fazla ağrıyor, işte bu yüzden güvenlik önlemleri en iyi şekilde arttırılmış durumda fakat hali hazırda yapılan araştırmalar gösteriyor ki çok fazla sahte çek piyasada dolanıyor ve güvenlik önlemlerinin de çok yeterli olmadığı net bir şekilde görünüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz