Kimler Kira Gelir Vergisi Ödeyecek 5 Soru 5 Yanıt

  1. Kirada Oturanlar Kira Geliri Olduğu İçin Kira Gelir Vergisi Öder Mi?

Kendisi kirada oturmasına rağmen kira geliri elde eden kişiler o yıl için belirlenen kira gelir vergisi istisna tutarından daha yüksek bir tutarda kira geliri elde ediyorlarsa bu durumda vergi ödemekle yükümlüdür. Ancak beyan verilme aşamasında gerçek gider yöntemi seçilir ve kira vergisi beyanı verecek olan kişi ödediği kendi kira tutarını masraf olarak düşer. İndirim yapıldıktan sonra kalan tutar istisna tutarının altında kalırsa vergi ödemesi yapılmasına gerek kalmaz.

  1. Kiralan Taşınmazda Birinci Dereceden Akraba Oturursa Ne Olur?

Kişinin evini çocuğu, annesi ya da babası gibi yakın akrabalarının kullanımına bedelsiz olarak veren kişilerin kira gelir vergisi ödemelerine gerek yoktur. Bedelsiz konut kullanımı başkaları için yapılıyorsa bu durumda kişi emsal kira bedeli vermekle yükümlü tutuluyor. Ancak kişinin bakmakla yükümlü olduğu birinci derece akrabalarına konutunu kiralaması durumunda böyle bir sorumluluğu bulunmuyor.

  1. Kredi Kullanılan Ev Kiraya Verilirse Ne Olur?

Konut kredisi kullanılarak alınan konutun kiraya verilmesi durumunda elde edilen kira geliri üzerinden beyanname verilmesi gerekiyor. Kira geliri istisnası üzerinde elde edilen kira geliri için kira gelir vergisi ödenmekte olup istendiği takdirde konut kredisi faizi kira gelirinden düşülebiliyor.

  1. Kira Geliri Olan Emekliler Kira Gelir Vergisi Öder Mi?

Emeklilere kira gelir vergisi muafiyeti uygulanmıyor. Bu nedenle kira gelir vergisi istisnası tutarından daha yüksek tutarda kira gelir vergisi elde eden kişiler mutlaka bu vergiyi ödemekle yükümlü tutuluyor. Yani emeklide olsanız kira gelir vergisi istisna tutarı üzerinde kira geliri elde etmeniz durumunda bu vergiyi ödemekle yükümlü tutuluyorsunuz.

  1. Eşinin Evinde Oturan Ev Hanımı Kira Gelir Vergisi Öder Mi?

Eşine ait olan evde oturan ev hanımları kira gelirine sahiplerse kendilerine sunulan bir muafiyet hakkı bulunmuyor. Yani ev hanımlarına kira gelir vergisi muafiyeti bulunmuyor ve bu vergiyi ödemekle yükümlü oluyor. 2018 kira gelir vergisi istisnası olarak 3 bin 900 lira rakamı uygulanıyor. İşyeri kira istisna tutarı ise 30 bin lira.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz