Kira Artış Hesabı Yapma

 

Birikimi ya da ev almaya gücü yeten insanlar yatırımlarını genellikle ev almaya harcadıkları zaman almış oldukları evleri kiraya vererek aylık olarak kira bedeli ile kenara birikim yapmayı amaçlamaktadırlar. Ev sahibi 1 senelik olarak yapmış olduğu kontratlar ile birlikte sene sonu kiracısının ödediği rakama zam yapma hakkı bulunuyor. Yeni sözleşme ile birlikte aylık ödeyeceği miktarda da zam uygulamasına gidilerek, ülkede ki diğer sorunlardan ve enflasyon değerlerinden dolayı kira artış bütçesi belirlenmektedir. Bu yüzden ev sahipleri 1 sene boyunca yapılan sözleşmenin bitişiyle birlikte ev sahibine yeni kira sözleşmesini zamlı bir şekilde önererek kiracının bir sene daha kalması sağlanmaktadır. Peki ev sahiplerinin kira artış oranlaması nasıl olmaktadır, gelin birlikte yazımızda inceleyelim.

Kira Artış Oranı Hesaplama

 

Yasal olarak yazan yönetmeliğe göre yıllık olarak yapılan kira sözleşmelerinden sonra ev sahiplerinin yeni sözleşme hazırlarken kiracısına yeni zam oranıyla bir kira bedeli çıkarma hakkı doğmaktadır. Zam yapma hakkı doğsa da ev sahibinin istediği yüzde de zam yapma hakkı bulunmuyor. Kira artışını belirleyecek oran ev sahibi tarafından belirlenirken oran sınırlar ise ÜFE kurumu tarafından açıklanan oranlara göre belirlenmesi zorunluluğu taşımaktadır.

ÜFE Oranları Nelerdir?

 

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) bağlı olarak belirlenen kira bedelleri üretici fiyatlarını zaman içerisinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini sağlaması ve ölçen fiyat endeksine bağlı olarak yapılan fiyat değişimlerine bağlı olarak değişmesi olanak sağlanmaktadır. Kira artış hesaplamalarında belirlenen oran bir önceki yılın aynı ayına göre değişim göstermesi sağlanmaktadır. Yayımlanan ÜFE oranları kira artış bedelinin %12,31 oranında olacağını açıkladı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz