Şubat ayı içerisinde gayrimenkul kira sözleşmeleri yenilenecek olan kiracılar için yeni bir gelişme var. TÜİK kiracılara ne kadar zam yapıldığını açıklayacak. Kiraların ne kadar artacağı veya artış oranları 3 Şubat 2019’da belli olacak.

Şubat ayında kira sözleşmelerinin yenilenmesi gereken kiracılar için ne kadarlık bir zam oranı olacağı 3 Şubat’da belli oluyor. Kira artış hesaplamalarında özellikle enflasyon oranları 3 Şubat günü TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca duyurulacak. Şubat ayında ayrıca kira artış hesaplamaları için Tüketici Fiyat Endeksi oranlarının da kullanılacağını belirtelim. Ayrıca TÜFE göre kira artışı için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanmış Orta Vadeli Ekonomi Programının 2019-2021 için daha önceden duyurulmuştu.

Ocak ayında enflasyon oranları ne kadardı?

TÜFE’de (2003=100) 2018 yılında Aralık ayında daha önceki aya göre tam olarak yüzde 0,40 oranında bir düşüş olurken, bir önceki yılın Aralık ayında ise yüzde 20,30 olarak görülmüştü. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 20,30 ve yıllık ortalamaya göre ise yüzde 16,33’lük bir artışın olduğunu belirtelim.

(Yİ-ÜFE) yani Yurt içi üretici fiyat endeksi, 2018 yılının Aralık ayından bir önceki aya oranla yüzde 2,22’lik bir düşüş yaşarken, bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 33,64’lük bir düşüş yaşanıyor. Bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ise yüzde 33,64’lük ve yıllık ortalamalar bazında ise yüzde 27,01’lik bir artış yaşandı. Ocak ayı için durumlar bu şekildeydi. Şubat ayını bekleyip göreceğiz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz