Kira Artış Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanacak!

Özellikle de son aylarda dolar kuru ve ekonomik verilerde yaşanan bozulmalar enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkmasına neden oluyor. Yaşanan bu artış kira sözleşmeleri yenilenen taşınmaz sahiplerinin kiracılarına rekor oranda zam yapması anlamına geliyor. Açıklanan her yeni kira zam artış oranı kayıtlara yeni bir rekor olarak geçiyor. Kiracılar ise yüksek kira artış oranları nedeni ile mağdur oluyor. Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Paketi ile kira artış oranı hakkında da yeni bir düzenlemeye gidildi.

Kira Artış Oranı ÜFE Mi, TÜFE Mi Üzerinden Hesaplanacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile onaylanan YEP kapsamında kira artış oranı artık ÜFE üzerinden değil, TÜFE üzerinden hesaplanacak. Ancak onaylanan program 2019 – 2021 yıllarını kapsadığı için alınan bu kararın 2019 yılı Ocak ayı itibari ile uygulanması bekleniyor. 20 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı ile onaylanan Orta Vadeli Program 2019-2021 yılları olarak belirlendiği için Ekim kira artış oranı için yine ÜFE’nin kullanılması bekleniyor. Ancak konu hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir açıklama ile Ekim kira artış oranı olarak TÜFE kullanılması da kararlaştırılabilir gibi görünüyor.

TÜFE Üzerinden Yapılan Hesaplamalar Kiracılara Avantaj Sağlayacak

ÜFE ve TÜFE arasında ciddi bir fark bulunuyor. TÜFE kira artış oranı olarak kullanılacak olursa kiracıların bir yıllık kira sözleşmesi içerisinde bir aylık kira tutarı kadar avantajları olacak gibi görünüyor. Yani bir aylık kira bedeli kiracının cebinde kalıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz