YEP ( Yeni Ekonomi Programı) kapsamında birçok tedbir arasında en dikkat çeken kararların başında kira artışı oranları bulunuyordu. Kiracıların tamamını mutlu edecek yeni bir düzenlemenin Meclis’ten geçtikten sonra kira artış hesaplaması nasıl olacak? İşte 2019 kira artış hesaplaması. Kira artış nasıl hesaplanır?

Ev, işyeri gibi birçok gayrimenkul kiralamaları sırasında mülkün sahibi ve kiracı arasında bir kira sözleşmesi yenilenmesi sırasında kiraya zam yapılmakta. Kira bedelinde ise bu zammın nasıl yapılması gerektiğine dair Borçlar Kanunu kapsamında detaylar yer alıyor. Borçlar Kanunu’na artık yeni bir düzenleme geliyor. 20 milyondan fazla kiracıyı sevindirecek olan o düzenleme kısa süre önce Meclis’ten geçti. Yeni Ekonomi Programı kapsamınca, kira zammı artık üretici fiyat endeksine göre değil. kira artış oranı artık tüketici fiyat endeksi TÜFE göre hesaplanacak. Özellikle bu ay TÜFE oranları üzerinden bir zam yapılacağı ele alındığında, kiracıların yeni dönemde kira bedelleri %16,33 ‘lük bir artış alıyor.

2018 yılı Ocak ayı Enflasyon Oranları Nedir?

TÜFE’de 2003=100 2018 Aralık ayından bir önceki ay olan Kasıma göre yüzde 0,40 lık bir oranda düşüş olduğunu ve bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 20,30, bir önceki yılın aynı ayına göre 20,30 olurken, on iki aylık ortalamaya göre de yüzde 16,33 artış gösterdi. Yurt içi üretici fiyat endeksi olan Yİ-ÜFE 2018 yılının Aralık ayında daha önceki aya göre yüzde 2,22 düşüş gösterdi. Bir önceki yılın Aralık ayında ise yüzde 33,64, daha önceki yılın aynı ayına kıyasla 33,64 ve on iki aylık ortalamada yüzde 27,01 artış göstermişti.

Kira artışı hesaplama 2019!

TÜFE’ye göre kira artış oranı nasıl hesaplanır?

  • Mevcut kira bedeli: 1000 lira
  • Zam oranı: yüzde 16,33
  • Zam bedeli: 163 lira
  • Zamlı kira bedeli: 1.163 lira

ÜFE’ye göre kira artış oranı nasıl hesaplanır?

  • Mevcut kira bedeli: 1000 lira
  • Zam oranı: yüzde 27,01
  • Zam bedeli:270,1 lira
  • Zamlı kira bedeli: 1.270,1 lira
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz