Kira Artışı Hesaplaması İçin Yeni Formül Devrede!

/ 24 Eylül 2018 / 401 / yorumsuz
Kira Artışı Hesaplaması İçin Yeni Formül Devrede!

Kira Artışı Hesaplaması İçin Yeni Formül Devrede!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı ile kiracılara oldukça sevindirici bir müjde geldi. Özellikle de son aylarda enflasyonda yaşanan artış ile rekor seviyelere ulaşan ÜFE oranlarının kira zam oranı olarak uygulamasına son verildi ve TÜFE üzerinden kira artış oranı hesaplanmasına karar verildi.

Uygulamada olan yasalar kapsamında kira artış oranı TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları içerisinde yer alan ÜFE üzerinden hesaplanıyordu. O ay ilan edilen 12 aylık ÜFE ortalaması kira artış oranı olarak hesaplanıyordu. Ancak yapılan değişiklik ile beraber döviz kurlarında yaşanan artıştan büyük oranda etkilenen ÜFE yerine bundan sonra kira artış oranı hesaplaması için TÜFE rakamlarının kullanılmasına karar verildi.

Yeni Ekonomi Programı Kira Hesaplama Maddesi 

“Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru veya emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir.”

Uygulamada Olan Yasaya Göre Kira Hesaplama Maddesi

“Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.” (Borçlar Kanunu- Madde 344)


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.