Kira artışı nasıl yapılır? Kira nasıl arttırılır? Kanun kapsamında yer alan bilgilere göre yıl içerisinde kira artış oranları ÜFE ile bağlantılı oluyor. Mülk sahipleri dönem içerisinde ÜFE oranlarından daha fazla bir oranda zam yapamıyor. İşte detaylar…

Kira ücretleri nasıl arttırılır?

Kira sözleşmelerinin süreleri dolduğunda veya yenileneceği zaman kira ücretlerinde bir artış yapılıyor. Bu artışlarda geçtiğimiz dönemlerde TEFE-TÜFE oranlarına göre yapılırken, yeni düzenleme ile artık kira artış oranları ÜFE göre yapılıyor. Bu yasal düzenlemeler ise 2011 yılında Resmi Gazete’de 4 Şubat günü yayınlandı.

Kira bedeli nasıl belirlenir?

Kira bedeli için 344. Madde de yer alan bilgiler neticesinde, kişilerin yenilenecek olan kira sözleşmelerinde kira bedelleri için bir anlaşma gerekiyor. Önceki yıl üretici fiyat endeksinden fazla olmayacak şekilde zam yapılabilir. Bu hükmün ise bir yıldan daha uzun süreli sözleşmeler için geçerli olduğu biliniyor.

Kişilerin bu konu dahilinde anlaşması yoksa, kira ücretleri bir önceki yılın ÜFE oranını geçmeyecek şekilde hakim tarafından, mülkün durumu ele alınarak adil bir şekilde belirleniyor. Kişilerin ise bu konuda herhangi bir anlaşma yapıp yapmadığı ele alınmadan, 5 yıldan daha uzun yada 4 yıldan sonra yenilenmiş olan sözleşmelerde, yada her beş yılın sonunda yeni kira ücretleri uygulanabilir. Kira bedeli ise hakim tarafınca ÜFE oranına göre belirlenecektir.

Siz peki bu kira ücretleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz