Kira Artışında Hangi Enflasyon Oranı Kullanılır?

Kira sözleşmesinin yenilenmesi durumunda ev sahipleri belli oranda kira zammı yapma hakkına sahiptir. Bu zam oranı kira sözleşmesi içerisinde yer alabileceği gibi aynı zamanda Borçlar Kanunu kapsamında enflasyon üzerinden belirlenmesi maddesi de yer almaktadır. Peki, kira artışında hangi enflasyon oranı kullanılır?

Kira Artışı ÜFE mi, TÜFE Mİ?

Kira artış oranı ÜFE üzerinde belirlenmektedir. Bu husus Borçlar Kanunu kapsamında madde 344 içerisinde yer almaktadır. Bu maddede ” Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir.

Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.” İfadesine yer verilmektedir.

Kira Artışında Hangi ÜFE Oranı Kullanılır?

Kira artış oranı ÜFE üzerinden hesaplanmakta olup bu rakam her ay Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanmaktadır. Açıklanan rakamlar arasından ÜFE oranı dikkate alınmakta olup 12 aylık ÜFE ortalaması hesaplamada kullanılır. Bu rakam üzerinden hesaplama yapılır ve kira zammı elde edilen rakama göre uygulanır. Örneğin bu oran yüzde 12,10 ise bu durumda aylık kirası bin lira olan bir kişinin evine 121 lira zam yapılarak zamlı kirası 1.121 lira olarak hesaplanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz