Kira döneminin bitmesi ardından taraflar arasında anlaşma sağlanır. İki taraf arasında sağlanan anlaşma sonucunda da kira sözleşmesi yenilenir. Yenilenen kira sözleşmesi demek kirada olan artışın olması demektir. Kira sözleşmesi kira bedelinin artışını gösterir ve bu duruma göre ne kadar kira arttırılır? Kira artış bedelinin ne olması gerektiğini, nasıl hesaplanması gerektiğine bakalım.

Kirada olacak zam ÜFE yani Üretici Fiyat Endeksi oranına göre hesaplanır. Kira bedeli ile alakalı olan yasal düzenlemeye göre kira artışı Üretici Fiyat Endeksi oranına göre hesaplanıyor. Ayrıca Üretici Fiyat Endeksi oranından daha yüksek bir kira artışı olamaz. ÜFE’nin kira artış hesaplamalarına göre on iki aylık ortalama taban olarak alınıyor. Bu oranlarda her ay Türkiye İstatistik Kurumu yani TÜİK tarafından, resmi internet sayfasında açıklanıyor.

Kira artışında Üretici Fiyat Endeksinin üstünde bir oran artışında bulunamayacağınızı tekrar belirtelim. Türkiye İstatistik kurumuna ait kira artış oranını aşağıda bulunan alanda görebilirsiniz. Artış oranının nasıl ilerlediğine dair örnek vermek amacı ile 2013 yılının Eylül ayına ait kira sözleşme oranını sizlerle paylaşacağız.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınlamış olduğu enflasyon oranına göre Eylül ayı oranlarını bu şekildedir; Aylık %0,88 oranında, 12 Aylık %3,58 artış yaşandı. Kirayı arttırmak için hesaplama yapıldığı zaman on iki ay dikkate alınır ve artış Üretici Fiyat Endeksine göre değişir. Yani Eylül ayında yapılan sözleşmeye göre kira artışı %3,58’in üzerinde olmamalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz