Kira Bedeli Artış Hesabı Yabancı Para Birimi İçin Nasıl Yapılır?

Taşınmaz malların kiralanması durumunda kiraya veren taraf ile kiralayan taraf arasında kira sözleşmesi düzenlenir. Bu sözleşmede kiralama koşulları yer alırken aynı zamanda kira bedeli de yazılı olarak belirtilir. Kira sözleşmesinde yer alan kiralama bedeli Türk Lirası cinsinden belirlenebileceği gibi yabancı para birimleri ile de belirlenebilir. Yabancı para biriminin kullanıldığı kiralama işlemlerinde kira sözleşmesi yenilenirken kira bedeli artış hesabı nasıl yapılır?

Kira Sözleşmesinde Döviz Kuru Artışı Nasıl Belirlenir?

Yabancı para birimi ile imzalanan kiralama sözleşmelerinde yıllık kira artışı ile ilgili olarak herhangi bir madde eklendiyse bu durumda konulan bu maddenin uygulanması yolu ile kira artışı gerçekleştirilir. Ancak kira sözleşmesinde yıllık kira artışı oranı ile ilgili herhangi bir madde bulunmuyorsa bu durumda yıllık kira artışı için kira sözleşmesinin imzalandığı ilk 5 yılı takip eden süreçte kanuni olarak zam yapılması söz konusu değildir.

Dolarla Kira Artışı Nasıl Belirlenir?

Yani Dolar ya da Euro kullanılarak yapılan kira sözleşmelerinde aksini gösteren bir hüküm bulunmadıkça kira artış oranı için 5 yıl boyunca herhangi bir uygulamada bulunulması söz konusu değildir. 5 yılın dolmasının ardından ise yapılacak olan zam oranı için 5 yıllık döviz kuru artışı incelenerek her iki tarafında kabul edeceği makul bir zam oranının belirlenmesi sağlanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz