Kira Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Kira geliri olan her mükellef 25 Mart tarihine kadar mutlaka bu gelirlerini kira beyannamesi vererek bildirmelidir. Kira gelir beyannamesi vergi daireleri üzerinden şahsen verilebileceği gibi aynı zamanda internet üzerinden de verilebilmektedir. Peki, kira beyannamesi nasıl doldurulur?

Kara geliri elde edilen gayrimenkul sayısının beşten fazla olması durumunda ise ek föy kullanılması gerekmektedir. Kira geliri elde eden kişilerin kira gelir beyannamesi doldururken dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

•Beyanname mutlak suretle bir örnek olarak doldurulacaktır.
•Beyanname doldurulurken mavi yada siyah tükenmez kalem kullanılarak büyük matbaa harfleri ile doldurulacaktır.
•Okunaklı bir şekilde silinti ve kazıntı yapılmadan düzenlenmesine özen gösterilecektir.
•Rakamlar arasına herhangi bir işaret konulmayacaktır.
•Sayısal ifadeler Romen rakamı ile yazılmayacak normal rakamlar kullanılarak yazılacaktır.
•Alfabetik karakterler sola, sayısal karakterler sağa yanaşık olarak yazılacaktır.
•Gelir Vergisi Beyannamesi “Tablo-4”, “Gayrimenkul Sermaye İradına İlişkin Belgeler” bölümünde yer alan, “Adres No” satırına; “https://adres.nvi.gov.tr/Pages/Bildirim/Dogrulama/YerlesimYeriDogrulama.aspx” internet sayfasından gayrimenkul adresine ilişkin 10 rakamlı numara yazılacaktır.
•Kira geliri elde edilen gayrimenkulün hisseli olması durumunda, diğer ortak/ortaklara ilişkin bilgilerin; Gelir Vergisi Beyannamesinin “Tablo-4” “Gayrimenkul Sermaye İradına İlişkin Bilgiler” bölümündeki “Diğer Ortakların” satırında yer alan “Pay Oranı”, “Adı-Soyadı/Unvanı”, “Vergi Kimlik Numarası” kısımlarının doldurulması gerekmektedir.
•Elektronik ortamda beyanname verecek olan mükellefler beyannamelerini, https://ebeyanname.gib.gov.tr adresinde yer alan kılavuza uygun olarak dolduracaklardır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz