Kira geliri olan vatandaşların beyan vermesi 1-25 Mart 2019 tarihi kapsamında gerçekleşmektedir. Konut gelirlerinde yıllık 4 bin 400 TL ve iş yerinde ise 34 bin TL gelir kazanan kişilerin ödemesi gereken beyanname için zaman bitmek üzere. Bu bakımda beyanname nasıl verilir? İşte detaylar…

Kira beyannamesi bugün bitecek. Son haberlere göre kira beyannamesi verecek olan kişiler beyanname verme konusunda pek bilgi sahibi değil. İşte merak ettiğiniz detaylar

Kira beyannamesi verme işlemi

Vatandaşlar dün 23:59‘a dek internet üzerinden gib.gov.tr üzerinden “Hazır beyan sistemi” sekmesinden hazırladıkları beyanları hızlı ve basit bir şekilde verildi

Hazır beyan sistemi üzerinden internet üzerinden verebilirsiniz. Yada bağlı olduğunuz vergi dairesine yazılı bir şekilde verebilir. Son olarak ise kanun kapsamında elektronik beyanname gönderebilirsiniz.

Hazır beyan sistemi kullanımı

Kira geliri olan kişiler, kimlik bilgileri dahilinde güvenlik sorularına cevap vererek, ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden giriş yapıp veya kaydolarak sisteme giriş yapabilir. Elektronik ortamda onaylanan kişi adına işlemler otomatik bir şekilde yapılacak. Onaylanmış olan kira geliri sonrası ödemeler ise anlaşmalı olunan bankalar veya vergi dairelerine yapılabilir.

Kira gelirini beyan etmeyenler için ceza var!

Kira gelirleri olduğu halde beyan etmeyen kişilere veya yanlış yapılan beyanlara usulsüzlük ile vergi ziyaı cezası bulunuyor. Sakın kirayı elden aldım, sözleşme yok tespit olmaz demeyin. Doğalgaz, su gibi faturalardan tespit edilerek, cezai işlem başlatılacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz