Gelir vergisi kanunu kapsamında, işyeri ve mesken kiralama durumlarından gelen gelirlerin istisna bedelinden yüksek çıkması durumunda vergi ödemesi gerekiyor. Söz konusu olan bu istisna bedeli ise her yıl yeniden belirlenmektedir. Kira gelir vergisi, daha önceki yıl içerisinde elde edilmiş kira gelirleri için yapılmaktadır. Kira beyannamesini kimler veriyor?

Kira geliri elde etmiş olan mülk sahiplerinin Maliye’nin kendi web sitesi üzerinden erişim sağlayacakları panel üzerinden görebileceklerini belirtelim. Maliye’nin kendi internet sitesinde vergi dairesi  ‘kimlik numarasıyla da’‘e devlet şifresiyle de’giriş yapabilirsiniz.  (https://intvrg.gib.gov.tr/) adresinden “Adıma yapılan kira ödemeleri” sekmesi üzerinden geçen yıl hesabınıza kaç bin tl kira yatmış görebilirsiniz.

Kimler  beyanname verecek?

2017’de sene boyunca 3900 TL’ye kadar ev kirası alanlar beyanname vermeyecek. Bu bakımdan da vergi ödemek zorunda kalmayacaklar. Ancak 3900 TL’den fazla kira geliri olanların Mart ayı kapsamında (1-26 Mart 2018) beyanname vermesi şart. (GVK. Md.21)

Örnek hesaplama

Sizlerinde aşağıdan görebileceği gibi aylık 325 TL kira geliri olan bir mülk sahibinin yıllık almış olduğu kira bedeli 3900 TL oluyor. İstisna bedeli 3900 TL olduğundan ödemesi gereken vergi 0 TL oluyor. Bir diğer örnek vermek gerekirse eğer, 1000 TL aylık kira geliri olan kişi, yılda 12 bin TL kira geliri almış oluyor. 3900 TL istisna bedelini düştükten sonra, 8100 TL kalıyor. Bunun yüzde 15’i götürü gider olarak hesaplanıyor. Oda 1215 TL olarak düşürülüyor. Vergiya tabi geliri 6885 TL olarak görülüyor. Ödemesi gerekengelir vergisi ise 1033 TL oluyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz