Kira Çarpanı Ankara

Bir taşınmazın yatırıma olan uygunluğunu ortaya koyan en önemli veri kira çarpanıdır. Kira çarpanı oranı dikkate alındığında bu oranın en yüksek olduğu illerden biri Ankara’dır. Kira çarpanı Ankara verileri dikkate alındığında Ankara genelinde kira çarpanının 16 yıl olduğu görülmektedir. Yani Ankara’da satın alınan bir konutun kendisini amorti etme süresi 16 yıldır.

Kira Çarpanı Ne İşe Yarar?

Kira çarpanı konutun satın alındığı parayı kendi kira geliri ile geri ödeme süresine verilen isimdir. Bu süre ne kadar kısa olursa yapılan yatırım o kadar doğru bir yatırımdır. Bu nedenle konut satın almadan önce mutlaka o bölge için belirlenen kira çarpanı hakkında bilgi alınılması gerekir. Ankara’nın genel kira çarpanı hesaplandığı gibi aynı zamanda Ankara ilçeleri içinde tek tek kira çarpanı hesaplaması yapılmaktadır. Her ilçenin kira çarpanı farklı olup bazı illerde bu çarpan çok daha düşük olurken bazı illerde ise yüksektir.

İdeal Kira Çarpanı Kaç Olmalı?

Avantajlı bir konut satın alınıp alınmadığının belirlenmesi hususunda temel alınacak olan kira çarpanı emlak değerleme uzmanlarına oranla 120 ile 180 arası olarak belirtilmektedir. Ankara kira çarpanı yıllık 16 olurken aylık kira çarpanı 16X12=192 aydır ki bu da Ankara kira çarpanı oranının belirlenen ideal kira çarpanı rakamının üzerinde kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yatırım için doğru ilçenin belirlenmesi çok önemlidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz