Kira Çarpanı En Yüksek İlçeler

Özellikle de konut yatırımı yapmak isteyen kişiler için kira çarpanı karar verme aşamasında mutlaka dikkate alınması gereken önemli bir veridir. Kiraya verilecek olan taşınmazın satın alırken ödediğiniz satış bedelini kira olarak kendisini ödeme süresi konut amortisman süresi olarak kabul edilmekte olup bir diğer adı da kira çarpanıdır. Kira çarpanının yüksek olduğu illerde konutun kendisini ödeme süresi uzar ve bu da konut yatırımından zarar etme riskinin ciddi boyutlarda olduğunu gösterir. Bu nedenle konut yatırımı yapmak isteyen kişilerin mutlaka bu veriyi dikkate alarak karar vermesi gerekir.

İstanbul’da Kira Çarpanı Yüksek Olan İlçeler Hangileri?

Kira çarpanı hesaplaması yıllık kira çarpanı hesaplaması ve aylık kira çarpanı hesaplaması olarak iki ana kategoride yapılmaktadır. Ancak ülkemizde aylık kira çarpanı hesaplama yöntemi daha fazla tercih edilmektedir. 120 ile 180 ay arasında değişen kira çarpanı konutun yatırım için uygun olduğu anlamına gelirken ne yazık ki bazı bölgelerde bu rakamlar 350 aya kadar çıkabilmektedir. İstanbul’un son derece büyük bir inşaat alanına sahip olması, her bölgenin farklı gelişme potansiyeline sahip olması nedeni ile kira çarpanları ilçeler arasında dahi büyük farklılıklar göstermektedir.

Kadıköy Kira Çarpanı En Yüksek Olan İlçe Oldu

Kira çarpanı verileri dikkate alındığında İstanbul’un en yüksek kira çarpanına sahip olan ilçesi 360 ay ile Kadıköy oldu. Bu ilimizi 240 ay ile Ataşehir takip ederken üçüncülük madalyasını ise 228 ay vade ile Ümraniye kazandı. Eyüp 156 aylık kira çarpanı ile konut yatırımına en uygun ilçelerden biri oldu.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz