Kira Çarpanı Formülü

Bir taşınmazın yatırıma uygun olup olmadığını gösteren en önemli faktörlerden biride kira çarpanıdır. Satın alınan gayrimenkulün elde edilen brüt aylık kira geliri ile kaç ayda kendisini amorti etmesi özetle kira çarpanı olarak kabul edilir. Peki, kira çarpanı nasıl hesaplanır?

Kira Çarpanı Hesaplama Formülü Nedir?

Kira çarpanı hesaplaması için kullanılan son derece basit bir formül bulunmaktadır. Bu formül; Taşınmazın satın alma bedeli / brüt kira geliridir. Örneğin 250 bin liraya bir daire alan kişi bu daireyi bin liraya kiraya verecek olursa 250.000 TL / 1.000 TL = 250 gayrimenkulün kira çarpanıdır. Elde edilen bu rakam aylık kira çarpanı rakamı olup bu rakamı 12’ye bölmeniz durumunda ise elde edeceğiniz rakam yıllık kira çarpanıdır. 250/12= 20,83 işlemi ile yıllık kira çarpanı bulunmuş olur.

Kira Çarpanı Ne İşe Yarar?

Kira çarpanının en önemli faydası satın alınan konutun kendisini amorti etme süresini net olarak ortaya koymasıdır. Bu da satın alınmak istenen taşınmazın yatırım için olan uygunluğunu gözler önüne serer Örneğin yukarıda yapmış olduğumuz hesaplamada elde edilen 20 rakamı bu yatırımın geri dönme süresini gösterir. Kira çarpanı ne kadar düşük olursa yapılan yatırım o kadar iyi bir yatırım anlamı taşır. Kira geliri yüksek olan taşınmazlar kısa sürede kendisini amorti ettiği için yatırımcılar tarafından ilgi görmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz