Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, gayrimenkul sektörü ile ilgili mevcut durum hakkında bilgi verirken, ayrıca konut yatırımı yapmak isteyenlere de birtakım tavsiyelerd

Kira Çarpanı Artış Gösteriyor
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, gayrimenkul sektörü ile ilgili mevcut durum hakkında bilgi verirken, ayrıca konut yatırımı yapmak isteyenlere de birtakım tavsiyelerde bulundu.
Yatırım Amacıyla Konut Almak
Konut yatırımı yapmak isteyenlere, uzun vadeli düşünmeleri durumunda doğru bir yatırım yapacaklarını belirten Ahmet Büyükduman,  ”Oturacaksanız konut alımını her zaman  tavsiye ediyoruz ama yatırım amacıyla, şimdi alıp ileride satmak için kısa vade için konut alımını tavsiye etmiyoruz. Gayrimenkul yatırımı ileriye dönük bir emeklilik projesi gibi gözüküyor. İnsanlar nakit akışlarının yüksek olduğu dönemlerinde birikimlerini gayrimenkul yönlendirip emekli olduklarında da buradan emekli maaşı gibi aylık kira getirisi elde etmeyi hedefliyorlar.  Bu tavsiye edilebilir bir yatırım aslında, eğer uzun vadeli düşünülüyorsa. Size veya çocuklarınıza, ileride nakit akışı yaratacak bir gayrimenkul yatırımı yapıyorsanız doğru yoldasınız” şeklinde bilgi verdi.
Kira Çarpanı Artıyor
Ahmet Büyükduman, ülkemizde her gün 10 bin gayrimenkul satışının gerçekleştiğini, bu satışların içinden 5 bin 500 adedinin konut olduğunu ve söz konusu 5 bin 500 konutun 3 bin adedinin ikinci el, 2 bin 500 adedinin de birinci el konut olduğunu belirtti. Büyükduman, Anadolu’da 21 – 22 yıl olan kira çarpanının, İstanbul’da 25 yıl olduğunu belirtti. Ülkemizde kişi başı gelir ile konut satın alma süresinin 6,5 yıl olduğunu da ekleyen Ahmet Büyükduman, kişi başı gelir ile konut satın alma süresinin Amerika’da 2,5 yıl olduğunu da belirtti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.