Kira Çarpanı Nedir? Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kira çarpanı, kira ile konut fiyatları arasında olan dengeyi belirler. Taşınmaz mal sahibi olmak istediğiniz takdirde karşılaştığınız sorunlara matematiksel çözümler bulmanıza yardımcı olur.
Kira çarpanını kullanarak, konut, daire ya da dükkana ödemiş olduğunuz bedeli ne kadar sürede telafi edeceğinizi bulabilirsiniz. Taşınmaz malın fiyatını, söz konusu gayrimenkulün aylık kira bedeline böldüğünüz zaman kira çarpanına ulaşabilirsiniz.

Kira Çarpanı Hesaplama Örneği

Diyelim ki söz konusu taşınmazın fiyatı 240.000 TL. Ve siz aylık olarak 1000 TL ödemede bulunuyorsunuz. Bu sayılara göre, kira çarpanı 240 oluyor. Kiraları aylık ödediğiniz için, 240.000 TL değerindeki konutun bedeline, 240 ayda yani yirmi yılda ulaşabiliyorsunuz. Bu süre geçtiği takdirde, bulunduğunuz konut size kar elde etmenizi sağlıyor.

Söz konusu taşınmazın konumu da kira çarpanı için oldukça önemlidir. Kira getirisi yüksek veya gelişmekte olan bölgeden satın aldığınız takdirde, kira bedeli artmaya devam edeceği için, kira çarpanı da git gide düşecektir. Ve bu sayede bulunduğunuz taşınmazın size kar elde etme süresi daha da erken olacaktır.

İdeal Kira Çarpanı Oranı Nedir?

Gayrimenkulün türüne göre değişeceği için, birbirinden bağımsız bir şekilde yorumlamak gerekmektedir. Ülkemizde genel olarak ideal olan kira çarpanı, 120 ya da 180 olsa da, konut ya da dükkan için kullanılan gayrimenkullerin oranı, aynı kulvarda olmadıklarından örtüşmeyebilir.

Söz konusu gayrimenkul konut ise, kira çarpanı 120 ve 240 arasında olurken, dükkandan bahsettiğimiz zaman bu sayı 350’ye ulaşabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz