Kira Depozitosu Ödemesi Hangi Durumlarda Yapılmayabilir?

Kiracılar ile kiraya verenler arasında yaşanan en büyük sorunlardan biride kira depozitosu ödemeleridir.

Kira Depozitosu Nedir?

Bilindiği üzere kiraya veren kişi ya da kurumlar kira sonuna kadar kiraya verdikleri taşınmazı koruma altına almak adına bir miktar güvence parası talep etmektedir. Kiralama işleminde peşin olarak alınan bu tutara kira depozitosu adı verilmektedir. Bu tutarın neye karşı alındığı kesinlikle iki taraf arasında imzalanan kira sözleşmesi içerisinde yazılı olarak yer almalıdır.

Kira Depozitosu İadesi 

Kiralanan taşınmazda yer alan demirbaşların belirlenen kurallara uygun olarak kullanılması, kiralanan taşınmazın kira sözleşmesi içerisinde yer alan koşullara uygun olarak teslim edilmesi, teslim tarihinde kiracının su, elektrik, doğalgaz ve kira borcu gibi borçlarının bulunmaması durumunda kiraya verenin aldığı bu depozito tutarını geri ödemesi zorunludur. Ancak bazı durumlarda depozito ödemesi yapılmaması hakkı ortaya çıkar. Bu durumlar şunlardır:

•Kiracının kira borcu başta olmak üzere taşınmazın kiralanması döneminde ödemekle yükümlü olduğu borçları ödememiş olması (elektrik, su, doğalgaz faturası, bina aidat tutarları, kapıcı parası gibi ödemeler)
•Kiracının taşınmazda oluşturduğu hasarların bulunması ve bu hasarları taşınmazı boşaltırken tamir ettirmemesi durumunda kiraya veren bu zararı depozito tutarından tazmin etme hakkına sahiptir. Örneğin kapılarda eziklerin ve kırıkların oluşması durumunda ev sahibi bu hasarı depozito tutarından tamir ettirebilir.
•Taşınmaza ait olan bir demirbaşın kiracı tarafından götürülmesi gibi durumlarda da depozito geri ödenmeyebilir.

2017 Kiracı hakları neler?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz