Kira elden ödeme limiti nedir?

Ev ve iş yererini kiralayan mesken sahiplerinin kira bedellerini banka aracılığı ile almaları gerekmektedir. Düşük meblağ gibi istisnai durumda elden kira bedelini alınabilmektedir. Ancak yasa gereği elden kira bedeli almanın ve ödemenin limiti bulunmaktadır. kirayı elden ödemeyebilmek için bulunan limite kira elden ödeme limiti denilmektedir.

Kirayı elden ödeme limiti ne kadardır?

29.07.2008 tarihindeki 26951 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında söylenen elden kira ödeme limiti 500 TL’dir.

Limit sınırından yüksek olan kira bedellerinin banka yada PTT’ye yatırılmaması durumunda Birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbabı olanlar 1.400 TL’dir.  ikinci sınıf tüccarlar ve defter tutan çiftçiler ile kazançları basit usulde olanların cezası 700 TL’dir. Bunların dışında kalanlar içinde 350 TL’den az olmamak şartıyla yapılan her ödeme için bu işleme konu olan tutarın %5’i uygulanmaktadır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz