Endeksa’nın verilerine göre, İstanbul kira fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 2,89 düşerken, 100 mt2’lik bir dairenin kira fiyatı 1600 TL civarı ödenmekte. En yüksek kira fiyatı ise şehir genelinde 2 bin 700 TL civarında oluyor. En düşük ortalama kira fiyatı ise 900 TL olarak açıklandı.

İstanbul’da kira fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 2,89 oranında geriledi. 100mt2’lik bir ev için ortalama 1,600 TL kira istenmekte. Şehirde ise en yüksek kira fiyatı 2,700 TL olurken en ucuzu ise 900 TL olarak belirtiliyor. Gayrimenkul analiz platformu olan Endeksa‘nın il genelinde kira ücretleri araştırmasına baktığımızda, kentsel dönüşüm gibi faktörlerle beraber yabancı para kurundaki dengesizlik kira değerlerini en fazla etkileyen etken olarak görülüyor.

Daha önceden yabancı para birimlerinde yapılmış olan kiralamalarda, düzenlemeyle beraber TL’ye dönüştürülmesi kira değerlerinin de gerilemesini sağlamıştı. Bu bakımdan İstanbul’da son bir yıl içerisinde kira fiyatları yüzdelik oranla 2,89 kadar geriledi.

EN YÜKSEK KİRA SARIYER, ŞİŞLİ VE BEYOĞLU’NDAİstanbul’da 100mt2’lik bir daire için en yüksek kira 2,700 TL ile Sarıyer’de yer alırken, arkasından Beşiktaş ve Beyoğlu 2,600 TL ile takip etmekte. Bunların yanı sıra 2,200 TL ile Bakırköy, 2000 TL ile Şişli ve 1,900 TL ile Kadıköy ile Zeytinburnu takip ediyor. Güngören ve Bayrampaşa ise 1,300 TL‘ye kadar düşmekte.

EN DÜŞÜK ORTALAMA NEREDE?

İstanbul’da kira fiyatları ortalamasında en düşük Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi 900 TL ile görülüyor. En düşük fiyatlar ise Silivri ve Arnavutköy’de 800’e kadar düşüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz