TKSB Gayrimenkul Değerlemesi 3 aylık konut sektörü verilerini duyurdu. Raporlara baktığımızda faiz oranları ve ipotekli satışları etkileyen faiz artışlarını da görüyoruz. Peki son durum nedir? İşte detaylar…

Nisan ayı içerisinde ülkemizde tam olarak 84.403 konut satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl aynı aya oranla ise yüzde 18 oranında bir düşüş kaydedildi. Bu bakımdan geçtiğimiz yıl aynı aya oranla konut satışlarında yaklaşık 5 aylık bir düşüş yaşandı. Yıllık bazda ise konut satışları tam 1 milyon 309 bin kadar gerilemiş durumda.

Son durum nedir?

Mart ayıyla beraber konut fiyatları için aylık bazda değişim oranı ise 0,96 olarak görülürken, yıllık oranda ise yüzde 3,81 değişimi yüzde 13,25 olarak görüldü. Yeni konut satışlarındaki fiyat artışı ise aylık olarak 0.05 oranında arttı. Ayrıca enflasyondan dolayı alım gücü azalırken, konut yatırımında negatif bir hava olması yüksek oranda bir azalmaya neden oldu.

Ayrıca kira artışlarında konut fiyatlarından daha üst bir seviyede görülüyor. Bu bakımdan geri dönüş süresi azalıyor. Geçtiğimiz yıl Mart ayına kıyasla konutlarda geri dönüş oranı ise yüzdelik bazda 6,05 oranında azalış kaydetti.

Takvimi devre dışı bıraktığımızda ise inşaat ciroları ise Mart ayından bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 16,2 artış kaydetti. Mart ayının başında yapılan satışlar ise olumlu olurken, ciro artışı ise gerçekte artıya bir türlü geçmedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz