Kira Geciktirildiğinde Ev Sahibi Ne Yapabilir?

Ev ya da işyerleri kiralanırken, kiracı birtakım masrafları ödemekle mükellef oluyor. Eve dair bazı abonelikleri üzerine alması, depozito bedeli ve bir kira bedeli ödenmesi gerekiyor.
Sözleşmelere göre durum öncelikle hak ediş daha sonrasında ödeme şeklinde oluyor. Tabii aksi belirtilmediği takdirde böyle oluyor. Yani öncelikle kiracı evde oturmayı hak etmek için, taşındığı zaman oturacak olduğu ayın kirasını ödüyor. Kiracı ve kiralayan arasındaki anlaşmaya bağlı olarak, kiracı sadece ilk ayın kirasını peşin ödeyebileceği gibi, dilerse birkaç ayın kirasını da peşinen verebiliyor.

Kiraların ödemesi banka aracılığı ile yapılmak zorunda. Ve bunun için belirlenmiş olan sınır 500 TL. Bu fiyat üzerindeki ödemeler, olması gerektiği gibi banka aracılığı ile değil de, elden ödeme şeklinde yapılırsa belli bir ceza kesiliyor.

Kira Geciktirildiğinde Ev Sahibi Ne Yapabilir?

Ev sahiplerinin karşısına iki seçenek çıkıyor. İlk olarak noter üzerinden çekilen iki ihtarname ile kiracıdan ödemeyi yapmasını istemek. Bir yıl içerisinde borç ödenmediği takdirde, tahliye ve borcun ödenmesi için dava açmak. Bu gibi davalarda, ödemeler yapılmadığı takdirde sonuçlar genellikle ev sahiplerinin lehine oluyor.

Ev sahipleri için ikinci seçenek ise icra takibi başlatmak. Bu çözüm yönteminde ev sahibi icra dairesine gidip, geciktirilen kira borcunun ödenmesi için icra takibi başlatabiliyor. Kiracı icra takip belgesi kendisine ulaştığı zaman itiraz etme hakkına sahip oluyor. Fakat borcu ve bulunan yasal faizleri ödeyip icrayı durdurması gerekiyor. İtiraz hakkı yedi gün süreli olup, bu süre içerisinde itiraz edilmediği ve otuz gün içerisinde de borç ödenmediği takdirde ev sahibi tahliye amacı ile dava açabiliyor. Ve borç haciz yoluyla da tahsil edilebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz