Kira Gelir Vergisi İstisna Sınırı

Ellerinde bulundurdukları gayrimenkulleri bir sene boyunca kiralayan mal sahipleri elde ettikleri gelirlere bakarak kira gelir vergisi ödüyorlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ise istisna sınırının altında kalanların bu vergiden muaf olmaları. 2018 senesi için konutlarda istisna sınırı 3.900 TL olarak belirlenirken, iş yerlerinde ise bu rakam 30 bin TL.

Kira Gelir Vergisi 2. Taksit Ödemesi Ne Zaman?

Senede iki taksit olarak ödenen kira gelir vergileri ile beraber vatandaşların dikkat etmeleri gereken sürecin başladığını da söylemek gerekiyor. Mart ayında ilk taksiti ödenen kira gelir vergilerinin 2. Taksiti de yakın zamanda vatandaşların karşısına çıkacak ödemelerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. 1 Temmuz’da başlayacak olan ikinci taksitlerin son ödeme tarihi ise 31 Temmuz olarak belirlenmiş durumda. Vatandaşların kalan 1 haftalık süre içerisinde ikinci taksit ödemelerine başlamalarının gerektiği de altı çizilmesi gereken konuların başında geliyor.

Vergiler Nereye Ödeniyor?

Kira gelir vergilerinin ödenmesi için belirli kurumlar görevlendirilmiş durumda. Vatandaşların 4 seçenek halinde sunulan ödeme yerlerine özellikle dikkat etmeleri de gerekiyor. Bağlı bulunan vergi dairesi, bağlı bulunan vergi dairesinde yer alan hesabın bildirilmesi koşulu ile diğer vergi daireleri, elden veya internet bankacılığı vasıtası ile anlaşmalı bankalar ve www.gib.gov.tr üzerinden banka kartları ve kredi kartları ile beraber kira gelir vergi ödemelerini yapmak mümkün kılınmış durumda.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz