Sahip oldukları taşınmazları belirli bir ücret karşılığında kiraya vererek kira geliri elde eden kişiler kira gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Kira gelir vergisi ödemeleri mükell

Kira Gelir Vergisi Hangi Vergi Dairelerine Ödenir?
Sahip oldukları taşınmazları belirli bir ücret karşılığında kiraya vererek kira geliri elde eden kişiler kira gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Kira gelir vergisi ödemeleri mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine gerçekleştirilmektedir. Peki, kira gelir vergisi hangi vergi dairelerine ödenir?
Kira Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?
Bir önceki yılda kira geliri elde eden kişilerin yeni yılda bu geliri beyan ederek vergi ödemeleri zorunludur. Yani 2016 yılında kira geliri elde eden kişilerin mutlaka 2017 yılında bu geliri beyan ederek tahakkuk eden vergiyi ödemekle yükümlüdür. Ancak her yıl belirlenen oranda kira geliri muafiyeti uygulanmakta olup bu sınırın altında kalan kişilerin kira geliri vergisi ödemesi söz konusu değildir. Kira geliri muafiyeti üstünde kalan kişiler ise ilk olarak kira geliri beyannamesi verir.
 
Kira Gelir Vergisi Nereye ve Ne Zaman Ödenir?
Kira geliri vergisi her sene Mart ve Temmuz aylarında ödenmekte olup vergi ödemeleri vergi mükellefinin bağlı olduğu vergi dairesi ve tüm yetkili banka şubelerine yapılabilmektedir. Ancak mükellef kendi bağlı olduğu vergi dairesine bildirimde bulunmak koşulu ile tüm vergi dairelerine de ödemede bulunabilmektedir. Yani kişinin bağlı olduğu vergi dairesinin dışında olan tüm vergi dairelerine de kira geliri vergisini ödeme hakkı bulunmaktadır. Yine Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden online vergi ödeme hizmeti de verilmektedir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.