Kira Gelir Vergisi Hesaplama 2018

Taşınmazlarını kiraya veren kişiler bu kiralama işlemlerinden elde ettikleri gelirler üzerinden kira gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Ödenecek olan vergi oranı her sene Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve ilan edilmekte, ilan edilen bu oranlar üzerinden hesaplanarak önce kira gelir vergisi beyanı verilmekte ardından tahakkuk eden vergi tutarının ödemesi gerçekleştirilmektedir. Peki, kira gelir vergisi hesaplama 2018 yılında nasıl yapılacak?

Gelir İdaresi Başkanlığı Kira Gelir Vergisi Hesaplama

Kira vergisi tahsilatlarını arttırmak amacı ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından internet sitesi üzerinden hazır kira gelir beyannamesi yayımlanmaktadır. Bu sayede mükellefler internet sitesinden hazırlanan beyannameyi kendi bilgileri ile güncellemekte, ödeyecekleri kira gelir tutarını öğrenerek sistemden hiçbir bilgileri olmasa dahi kendi beyannamelerini düzenleyerek verebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı hazır kira geliri beyannamesi için sisteme giriş yapmanız yeterlidir. Kira gelir vergisi hesaplaması iki türlü yapılmakta olup bunlardan biri götürü gider diğeri ise gerçek giderdir. Yine konut ve işyeri kira geliri hesaplamaları da farklı yapılmaktadır.

Nasıl Kira Gelir Vergisi Verebilirim?

Kira gelir vergisi hesaplama ve kira gelir beyanı verme işlemlerinizi en kolay şekilde internet üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Gelir İdaresi Başkanlığı hazır beyan sistemi bunun için yeterli olurken yine otomatik hesaplama işlemini yapan internet siteleri üzerinden de destek almanız mümkündür. Ancak yine de en doğru hesaplamayı Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapmanız mümkün olacaktır.

https://www.emlakdanismanlari.com/2017-kira-gelir-vergisi-hesaplama-5653.html

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz