Kira Gelir Vergisinde Götürü Gider İndirimi Yüzde 15 Seviyesine Çekildi 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yapılan toplantı sonucunda ev sahiplerinin kazanmış oldukları kira gelirlerinde götürü gider indirim oranının düşürülmesini sağlayacak olan madde oy çokluğu ile kabul edildi. Yapılan bu indirimin ardından bütçeye ev sahiplerinden ek 1 milyar liralık katkı sağlanmış olacak.

Devlet Bütçe İçin Kemer Sıkmaya Devam Ediyor 

2018 yılında gerçekleştirilecek olan bütçe harcamaları için kaynak arayışına giren hükümet bunun için ek kaynaklar yaratmaya devam ediyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmelere devam edilen ve içerisinde farklı pek çok kanun teklifi barındırdığı için torba yasa tasarısı olarak anılan Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Tasarı üzerinde görüşmelere devam ediliyor. Madde madde geçirilen kararnamede ev sahiplerini yakından ilgilendiren yeni bir madde kabul edildi.

Yüzde 10 İndirim Ev Sahiplerini Üzecek 

Kabul edilen yeni maddeye göre eskiden yüzde 25 olarak uygulanan götürü gider indirimi yapılan yeni değişiklik ile beraber yüzde 15 seviyesine çekildi. Yani 2017 yılında kira geliri beyanı verecek olan ev sahipleri yüzde 10 oranında daha fazla vergi ödeyecek. Aylık 500 lira kira geliri elde eden bir ev sahibinin cebinden yapılan bu değişiklik ile beraber fazladan 32 lira para çıkmış olacak. Yapılan bu değişiklik ile beraber devletin kasasına 1 milyar fazladan para girişi sağlanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz