Kira Gelir Vergisi Muafiyet Sınırı Ne Kadar?

Bilindiği üzere ilgili vergi kanunları gereğince kira geliri elde eden herkesin elde ettiği bu gelir üzerinden kira geliri vergisi ödemesi gerekmektedir. Kira geliri muafiyeti uygulanmakta olup bu sayede yıllık elde edilen kira geliri belirli bir tutarın üzerinde kalan kişilerden bu vergi alınmaktadır. Peki, kira geliri vergisi muafiyeti sınırı ne kadar?

Kira Geliri Muafiyeti 2017

Her sene itibari ile yeniden belirlenen kira geliri muafiyeti oranı 2017 yılında mesken geliri elde eden kişiler için yıllık 3 bin 900 lira olarak uygulanmaktadır. İşyeri kira gelir muafiyeti ise yıllık 30 bin liradır. Yani bu sınırları aşan kişiler kira geliri beyannamesi vermek ile yükümlü tutulurken bu sınırın altında kalan kişilerin elde ettikleri kira geliri için vergi ödemelerine gerek yoktur. Söz konusu kira geliri muafiyeti sadece tek bir kira geliri olan kişilere uygulanmakta olup birden fazla taşınmazdan kira geliri elde eden kişiler ise bu muafiyet sınırına bakılmaksızın kira geliri ödemekle yükümlüdür.

Kira Geliri Ne Zaman Ödenir?

Kira geliri elde eden kişilerin elde ettikleri 1 yıllık kira bedelini her sene Mart ayının 25’ine kadar verecekleri kira geliri beyannamesi ile vergi dairesine bildirmesi gerekir. Bildirilen ve tahakkuk ettirilen kira geliri ise aynı yılın Mart ayı ve Temmuz ayı içerisinde iki taksit halinde yatırılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz