Kira Gelir Vergisi Ödemeleri

Taşınmaz mal sahipleri, mallarını kiraya verdiği takdirde elde ettikleri gelir için kira gelir vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Vergi kapsamında işyerleri ve meskenler için ayrı istisna bedelleri bulunuyor.

2017 Kira Gelir Vergisi

2016 yılı içerisinde taşınmaz malını kiraya veren mal sahipleri, elde ettikleri gelir istisna bedelinin üstünde olduğu takdirde 1 Mart 2017 ve 32 Mart 2017 tarihleri arasında kira beyannamesi vermekle yükümlü oluyor. Henüz elde edilmeyen kira gelirleri, beyannameye dahil edilemiyor.

2017 yılında ödenecek olan kira gelir vergilerinin ilk taksit ödemeleri 31 Mart, ikinci taksit ödemeleri ise 31 Temmuz tarihinde son buluyor.

2017 Kira Gelir Vergisi İstisna Bedeli

Kira gelir vergileri için 2017 yılındaki istisna bedeli 3800 TL olarak belirlendi. İşyeri ya da konutunu kiraya veren, gelir elde eden mal sahipleri 3800 TL altında gelir etmesi takdirinde kira gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Kira Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Kira gelir vergileri, vergi dairesinden ya da internet üzerinden ödenebiliyor. İnternet üzerinden ödeme yapmak isteyenler, Gelir İdaresi Başkanlığının, Kira Gelir Vergisi Sistemine giriş yaparak ödeyebiliyor. Sisteme giriş yapılmasının ardından, ekranın sol kısmında bulunan listeden Kredi Kartı ile Vergi Ödeme kısmı işaretleniyor. Listeden borç grubunun seçilmesinin ardından Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğinin de seçilmesinin ardından, kredi kartı bilgileri ile ödeme gerçekleştiriliyor.

Kira Gelir Vergisinin Ödendiği Bankalar

AKBANK
FİNANSBANK
GARANTİ BANKASI
HSBC BANK
T.C. ZİRAAT BANKASI
İŞ BANKASI
YAPI ve KREDİ BANKASI
ODEABANK

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz