Kira Gelir Vergisi Öderken Yüzde 5 İndirim Uygulayabilirsiniz

Kira geliri elde eden kişilerce ödenen kira gelir vergisi için belirli indirimler uygulanmaktadır. Bu indirimlerden biride “kira gelir vergisi yüzde 5 indirimi” olarak bilinmektedir. Kira geliri elde eden kişiler belirli koşulları sağlamaları durumunda kendilerine tanınan ekstra yüzde 5 kira gelir vergisi indirimi hakkından yararlanabilmektedir.

Kimler Yüzde 5 Kira İndirimi Uygulayabilir?

Satın almış olduğu konutu kiraya veren kişiler konutu satın aldıkları tarihi takip eden 5 sene boyunca satın aldıkları bedelin yüzde 5’i oranında kira gelir vergisi indirimi uygulama hakkına sahip oluyor. Yine bu indirimden yararlanmak isteyen kişilerin indirime konu olan konutu 2013 yılından daha önce almış olması şartı aranıyor. Yine indirim hakkından yararlanılabilmesi için kiraya verilen taşınmazın konut olarak kullanımı şartı aranıyor. İşyeri olarak kiraya verilen taşınmazlara yüzde 5 indirim hakkı tanınmıyor. İndirim sadece tek bir konut için tanınıyor ve birden fazla taşınmazı olan kişiler sadece tek bir konut için bu indirim hakkından yararlanabiliyor.

Kira Gelir Vergisi Ne Zaman Ödeniyor?

2017 yılında kira geliri elde eden kişiler bu gelirlerini 2018 yılında beyan etmekle yükümlü kılınıyor. 26 Mart tarihine kadar kira gelir beyannamesi veren kişiler bu beyana ait olan kira gelir vergisi ödemelerini ise 2 taksit halinde yapabiliyor. İlk taksit ödemeleri 31Mart 2018 tarihine kadar yapılırken ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayı içerisinde gerçekleştiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz