Kira vergisi ödemek zorunda olan mükellef kişiler “Gerçek gider yöntemi” üzerinden amortisman indirimi üzerinden faydalanabilir. Kira gelir vergisinde ise amortisman nasıl hesaplanır? Kira gelir vergisi amortisman indirimi hesaplama nasıl yapılır?

Kira gelir vergisi amortisman hesaplama?

Kira vergisi ödemek zorunda olan mükellef kişiler “Gerçek gider yöntemi” üzerinden amortisman indirimi üzerinden faydalanabilir. Amortisman tahmin edebileceğiniz gibi, binalarda bulunan bir malın yıpranma veya gelişmeler üzerinden eskimesi sonucu bir değer kaybı olarak bilinir. Kira gelir vergisi amortismanında ise merak edilen neyin esas alınacağı oluyor. Konut kiralama dönemi mi geçerli ? Yoksa bütün yıl mı?

Örnek vererek konumuza devam edelim; Ahmet bey gayrimenkulü 2016 yılında 8 ay kiraya vermiş, kalan 4 ay boş kalmış durumda. Bu bakımdan kira gelir vergisi amortismanı nasıl olur? Gelir vergisi kanununa göre gayrimenkul sermaya iradında hesaplanan giderler indirildikten sonra kalan müspetin fark olduğu açıklanmıştır.

Bu bakımdan Kullanımdan kiralık hale getirilmiş olan evler 50 yıl ve %2,00 amortisman oranı ile tabi tutuluyor.

Hesaplama Örneği

  • Meskenin bedeli 100.000 TL
  • Amortisman oranı yüzde 2;
  • 100.000/100=1.000
  • 1.000×2=2.000 TL

Yukarıda sizlerinde görebileceği gibi bir hesaplama örneği verdik. Bu hesaplamaya göre konutun değeri 100 bin TL ise amortisman oranını 2 olarak alacağız. 100 bin bölü 100 yaparak çıkan sonucu 2 ile çarpıyoruz. Sonuç bizim amortisman değerimiz oluyor. Hesaplaması basit olan bu örnek içerisine kendi mesken bedelinizi yerleştirmeniz ve çarpma bölme yapmanız yeterli olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz