Kira Geliri Alanlara Özel İndirim Hesaplaması 

Bilindiği üzere kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri bu kira gelirlerini beyan etmekle yükümlüdür. Beyan edilen bu kira geliri üzerinden vergi hesaplaması yapılarak tahsil edilir. Ancak pek çok ev sahibi hala kira geliri hesaplaması yaparken bu hesaplamada uyacağı kurallar hakkında bilgi sahibi değil. Aslında son derece basit bir formül kullanılarak kira geliri hesaplaması yapabilirsiniz. Üstelik bu esnada yararlanabileceğiniz indirimi de hesaplamanız mümkün.

Konut Kira Geliri Beyanı

Konut kira geliri alan ev sahipleri tarafından verilecek olan beyanda kira gelirinin 1 yıllık toplamı 3 bin 800 liranın altında kalıyorsa bu durumda kira geliri istisnası hakkından yararlanılmakta olup kira geliri beyanı verilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu tutarı aşan durumlarda ise yıllık kira geliri toplamından bu istisna tutarı olan 3 bin 800 liralık kısım düşülerek hesaplama yapılmalıdır. Mesleki kazan, ticari kazanç ve zirai kazanç elde ederek beyan vermekle yükümlü olan mükellefler ise ne yazık ki bu tutarı düşmeden hesaplama yapmak zorundadır.

Götürü Gider Usulü 

Götürü gider usulünü seçen kişilerin yapacakları hesaplamada 3 bin 800 liralık istisna tutarı düşülür ve hesaplama bu şekilde yapılır. İşyeri kira geliri beyanlarında ise bu hesaplama brüt işyeri kira geliri toplamı üzerinden hesaplanmakta olup yüzde 25 oranı götürü gider olarak düşülür. Gerçek gider indirimlerinde ise ne yazık ki bu tutarlar düşürülmeden hesaplama yapılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz