Kira Geliri Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

Gelir Vergisi Kanunu kapsamında taşınmaz mallarını kiraya vererek bu kiralama işleminden gelir elde eden kişilerin kira geliri vergisi ödemeleri zorunludur. Ancak bu zorunluluk için belirli bir muafiyet sınırı uygulanmakta olup bu sınırın altında kalan kişilerin beyanname verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu sınırı aşan kişiler ise belirli dönemlerde beyanname vererek vergi ödemekle yükümlüdür. Peki, kira geliri beyannamesi ne zaman verilir?

Kira Geliri Beyanı Hangi Ayda Yapılır?

Kira geliri elde eden kişilerin bu geliri her sene 1 Mart – 25 Mart tarihleri arasında düzenleyecekleri beyanname ile bildirmeleri gerekmektedir. Beyan edilen bu tutar üzerinden vergilendirme işlemi gerçekleştirilmekte olup tahakkuk eden bu verginin ödemesi ise Mart ve Temmuz ayları içerisinde olmak üzere eşit taksitli olarak yapılabilmektedir. Yine isteyen vergi mükelleflerinin bunu taksitli olarak ödemeleri de mümkündür.

Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?

Mükellefler vergi daireleri üzerinden şahsen başvuruda bulunarak kira geliri beyannamesi verme hakkına sahip olmakla beraber Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden hazır kira beyannamesi vermek sureti ile de beyanda bulunabilmektedir. Otomatik olarak hazırlanan bu beyannamelerde sadece kişisel bilgileriniz hakkında birkaç küçük değişiklik yapmanız yeterlidir. Yine aynı site üzerinden ne kadar kira geliri vergisi ödemekle yükümlü olduğunuzu hesaplamak üzere kira geliri vergisi hesaplama işlemini gerçekleştirmeniz de mümkündür. Bu sayede ödemek zorunda olduğunuz vergi borcunuzu önceden öğrenmiş olursunuz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz