Kira Geliri Nasıl Beyan Edilecek?

2017 yılında sahibi olduğu taşınmazları kiraya vererek kira geliri elde eden kişilerin istisna haklarından yararlanmamaları durumunda mutlaka kira geliri beyanı vermeleri gerekiyor. 2018 kira geliri vergisi için ilk ödeme Mart ayı içerisinde başlarken kira geliri için vergi mükelleflerin 26 Mart 2018 tarihine kadar kira geliri beyannamesi vermeleri gerekiyor. Peki, kira geliri nasıl beyan edilecek?

Kira Geliri Nasıl Beyan Edilecek?

Kira gelir istisnası 2018 yılında 3 bin 900 lira olarak uygulanacak. Yani 3 bin 900 liranın altında kira geliri elde eden kişiler kira gelir beyanı vermeyecek. Konut kira geliri elde eden ve 3 bin 900 lira sınırını aşan kişiler ise 26 Mart tarihine kadar beyan vermekle yükümlü olacak. Beyanname vermekle yükümlü olan kişiler ikametgâh adreslerinin bağlı olduğu vergi dairelerini ziyaret ederek kira geliri vergi beyannamesi verebilecek. Gayrimenkul sermaye iradından oluşan kira geliri beyannamesi ise vergi dairesinden alınacak olan kullanıcı ismi, parola ve şifre ile e-beyanname sistemi üzerinden verilebilecek. Hazır beyan sistemi ile ise isteyen kullanıcılar internetten kira gelir vergisi beyanında bulunabilecek.

Hasta ve Yaşlılar İçin Kolaylık Sağlanacak

60 yaş üzerinde olan ya da engeli bulunan kişilere hükümet beyan kolaylığı sağlayacak. Bu kişiler 444 01 89 numarasını arayarak talep etmeleri durumunda yetkililer belirttikleri adrese giderek kira geliri vergi beyanı doldurmalarını sağlayacak. Kira gelir vergisi ödemesi Mart ayında başlarken Temmuz ayında da ikinci taksit ödemeleri yapılacak. Vergi ödemeleri vergi dairelerine, gib.gov.tr internet sitesi ile anlaşmalı banka şubeleri üzerinden yapılabilecek.

Hangi banka ve kredi kartları geçerli?

AKBANK T.A.Ş.
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
ANADOLUBANK A.Ş.
ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.
CITIBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
BURGAN BANK A.Ş.
FİBABANKA A.Ş.
FİNANSBANK A.Ş.
HSBC BANK A.Ş.
ICBC TURKEY BANK A.Ş.
ING BANK A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ODEA BANK A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
TURKISHBANK A.Ş.
TURKLAND BANK A.Ş.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI A.Ş. (PTT) (*)

(*) PTT işyerlerince sadece Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik İdari Para Cezası, Geçiş Ücreti ve İdari Para Cezası tahsilatı yapılmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz