Kira geliri olanların daha az vergi ödeyeceğini biliyor muydunuz? Yıl içerisinde 5 bin 400 TL ve aylık 450 TL kira geliri olanların 31 Mart’a kadar beyanname vermeleri gerekiyor. Eğer 1.6 aylık kira bedeli kadar yasal gideriniz bulunuyorsa gerçek gideri uygulayarak daha az vergi ödeyebilirsiniz.

2019 yılı içerisinde elde edilen gelirin vergisi için beyannameler 1-31 Mart arası verilecek e verginin ilk taksit ödemesi yapılacak. Gerçek gider yöntemi ile masraflar kira vergisi azaltabilir. Bu tarihler arasında beyanname verecek olan mükellefler diğer kesimler ticari, zirai ve mesleki işlemler doğrultusunda gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefini kapsıyor.

ÖNCE 5.400 LİRAYI DÜŞMENİZ GEREKİYOR!

Şimdi sizlere adım adım anlatalım. İlk olarak elde ettiğiniz toplam kira gelirini 5 bin 400 liralık istisnayı düşeceğiz. Ancak konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinden beyan edilmiyor. Yada eksik beyan edildiğinde bu istisnadan faydalanamazsınız. Ek olarak mesken istisnası uygulaması yalnızca konut olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen gelirler için kapsamakta. İşyeri kira gelirine istisna uygulanmıyor.

Ek olarak beyanı gerekip gerekmediğine bakmadan farklı farklı yada birlikte elde edilen ücret menkul sermaye iradı olarak 148 bin TL tutarı aşanlar bu istisnadan faydalanamaz.

İŞTE CEBİNİZİ KURTARACAK 10 GİDER
1- Kiraya verilen gayrimenkul için ödediğiniz aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,

2- Gayrimenkulün önemi ile orantılı olan idare giderleri,

3- O eve ait sigorta giderleri,

4- Yine ayın konut için alınmış borçların faiz giderleri,

5- Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap (elde etme) yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin yüzde 5’i (İktisap bedelinin yüzde 5’i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hasılata uygulanacak, indirilmeyen kısım gider fazlalığı sayılmayacak. 2015 yılından önce iktisap edilen konutlar için indirimden yararlanılması mümkün değil.)

6-Ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya veren tarafından belediyelere ödenen harcamalara katılma payları,

7- Ayrılan amortismanlar ile yapılan ve gayrimenkulün iktisadi değerini artırıcı niteliği olan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalar (Bu harcamalar 2019 takvim yılı için 1.200 TL’yi aşıyor ise maliyet olarak dikkate alınabilir.)

8- Onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri,

9- Sizin oturduğunuz konut veya lojman için ödediğiniz kiralar ve diğer gerçek giderler,

10- Ev için ödediğiniz zarar, ziyan ve tazminatlar

ÖNEMLİ NOT: Türkiye’de yerleşik olmayan mükelleflerin (çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla bir süredir yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları dahil),yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri Türkiye’de elde edilen kira gelirinden gider olarak indirim konusu yapılamaz.

GERÇEK GİDER NASIL HESAPLANIYOR?
Formülümüz şu: İndirilebilecek Gider = Toplam Gider x Vergiye Tabi Hasılat* Toplam Hasılat

Bunu bir örnek ile açalım:

Mükellef (D),sahibi olduğu konutu 2019 yılında kiraya verip, 48 binTL kira geliri elde etti.

Başka geliri bulunmayan mükellef, gayrimenkulü ile ilgili olarak 16 bin TL harcama yaptı.

Mükellef, 16 bin TL tutarındaki toplam giderin vergiye tabi hasılata isabet eden kısmını gerçek gider olarak indirebilecek

Vergiye Tabi Hasılat = 48 bin TL – 5 bin 400 TL = 42 bin 600 TL

İndirilebilecek Gider = (16 bin TL x 42 bin 600 TL) / 48 bin TL = 14 bin 200 TL

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz