Kira Geliri Vergi Oranı Düşürülüyor

Yeni yapılacak olan yasal düzenlemeler hakkında basına bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal bir dizi değişikliğe gitmek istediklerini belirtti. Özellikle de kira geliri hakkında yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Ağbal bu konu hakkında bir dizi yeni değişikliğinde sinyalini verdi. Yapılacak değişiklikler arasında en dikkat çekici olan ise kira geliri için uygulanan yüzde 25’lik oranın yüzde 15’e indirileceği oldu.

Doğrudan Gider Yazma Modeli Değiştirilecek 

Kira geliri vergisi için uygulanan oranın yüzde 15’e indirilmesini yanı sıra aynı zamanda vergilendirmede kullanılan doğrudan gider yazma modeli yerine gerçek gider yazılması modeline geçiş yapmak istediklerini söyledi. Sporculardan alınan stopaj vergisi hakkında da sorulan soruya yanıt veren Maliye Bakanı bu verginin alınmasına devam edeceklerini belirtti.

Vergi İndirimi Gündemde

Yakın zamanda pek çok ülkenin vergi indirimine gittiğini belirten Bakan Ağbal stratejik öneme sahip olan ve rekabetin arttırılması gereken sektörlerde vergi indirime gidilebileceğini belirterek konu hakkında çalıştıklarını söyledi. Takvimlerinde şu an için bankacılık ve finans sektörüne indirim yapılması konusunun bulunmadığını belirten Bakan yerli üretim yapan şirketlere ve yüksek teknolojik ürünlerin üretiminde vergi indirimi düşündükleri vurguladı. En son Türkiye’de Kurumlar Vergisi için uygulanan yüzde 33’lük oranın yüzde 20 seviyesine çekildiğini hatırlatan Maliye Bakanı Naci Ağbal yılsonu bütçe açığı tahminlerinin ise 60 milyar olduğunu belirterek tüm güçleri ile bu açığı kapatmak adına çalıştıklarını söyledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz