Kira Geliri Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Bilindiği üzere kira geliri elde eden kişilerin bu gelirin o yıl için belirlenen kira istisnası üzerinde olması durumunda kira geliri vergisi ödemekle yükümlüdür. Vergi ödemekle yükümlü olan kişilerin ne kadar vergi ödemesi yapacaklarını öğrenmeleri için www.gib.gov.tr üzerinden destek verilmekte olup internet sitesinde yer alan hesaplamalar kategorisinden sorgulama yapılarak ödenecek olan kira vergisi tutarını öğrenebilirsiniz.

Kira Geliri Muafiyeti Sınırı Ne Kadar?

Kira geliri elde eden kişiler için muafiyet hakkı tanınmakta olup bu hak sayesinde belirli bir tutarın altında kira geliri elde eden kişilerin kira geliri vergisi ödeme zorunluluğu ortadan kaldırılmaktadır. Bu muafiyet tutarı her yıl yeniden belirlenmekte olup konutlar için uygulanan kira vergisi muafiyet tutarı 3 bin 300 lira olarak uygulanırken işyeri kira geliri muafiyeti ise 27 bin lira olarak uygulanmaktadır. Yani bu tutarlar ve altında kira geliri elde eden kişilerin kira geliri vergi beyannamesi vermeleri gerekmiyor.

Kira Gelir Vergimi Nasıl Öğrenirim?

Kira gelir muafiyeti hakkından yararlanamıyorsanız bu durumda beyanname vererek vergi ödemeniz gerekir. Ödemeniz gereken vergiyi öğrenmek için www.gib.gov.tr adresli Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Bu menüden hesaplamalar bölümüne giriş yapabileceğiniz gibi aynı zamanda hazır beyan sistemi menüsünde yer alan kira butonunu tıklayarak ta hazır kira geliri beyannamesi örnekleri üzerinden otomatik olarak hazırlanan beyannamelerden verebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz