Gayrimenkullerin kiraya verilmesinde gelen kira gelirinin vergisi ödenmektedir. Mal sahipleri tarafınca ödenen bu kira gelir vergisi, elde edilmiş olan gelirin istisna bedelinden yüksek olduğu zaman ödenmektedir. Peki nedir bu kira vergisi? Kira vergisi nerede ödenir?

Kira geliri vergisi ödeme yerleri!

Gayrimenkullerin kiraya verilmesinde gelen kira gelirinin vergisi ödenmektedir. Mal sahipleri tarafınca ödenen bu kira gelir vergisi, elde edilmiş olan gelirin istisna bedelinden yüksek olduğu zaman ödenmektedir. Bu vergiler Mart ve Temmuz ayları içerisinde iki taksit olarak ödenebiliyor. Kira geliri vergisi için istisna bedeli konutlarda 3.200 TL, işyerlerinde ise 26 Bin TL olarak belirtilmiş durumda. Belirtilmiş olan bu istisna bedellerinden düşük gelirler için kira vergisi ödemeye gerek kalmıyor. Bunla beraber kira geliri vergisi istisna bedelinden daha yüksek bir gelir elde etmiş vatandaşların ödemesi gerektiğini belirtelim.

Vergi ödemekle yükümlü olan mal sahiplerinin ilk olarak beyanname vermeleri gerekmekte. Beyanname verme zamanı ise 25 Mart’ta son buluyor. Vergi mükellefleri her yıl belirtilen tarih kapsamında beyan etmeleri gerekiyor. 2018 yılı için 25 Mart bildirilmişti. Bu verginin ilk taksit ödemeleri ise geçtiğimiz yıl 31 Mart’ta son bulmuştu. Peki bu kira gelir vergisi nereye ödeniyor?

Kira geliri vergisi ödeme yerleri

Kira geliri vergisi ödeme yerleri neresi? Kira geliri vergisi nerede ödenir? Aşağıda ödeme yerlerini sizler için paylaştık.

Mükellefin bulunduğu vergi dairesinde veya bağlı olduğu vergi dairesindeki hesabın belirtilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine de ödenir. Bunla birlikte tahsile yetkili olan banka şubelerinde bile ödenebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz